Presentation Lunch 5th November 2017


Torquay Weekend February 2018


Friday Triples Results 2017


Ladies V Men Results 2017


Club Competition Results 2017


President's Day Results 2017


Club Triples Competition Results 6th August 2017


Add the bowls club fixtures to your smart phone or tablet calendar by referencing our iCalendar file at http://www.begbrookgreenbc.org.uk/calendar/fixtures.ics


Bristol and District Bowls League Web Site
For League tables and results including the Lloyd Trophy


Coaching Clinics:

  • Mondays at 1.00pm
  • Tuesdays at 6.00pm


Volunteers are required for working parties to maintain and improve our club facilities. Enthusiasm is more important than skill level so please do come along at 10am on any Thursday to help the club.


Winter 2016 Newsletter


Refreshment Rota 2017

(Last updated 23/03/17)

If you are unable to meet the dates shown please arrange alternative cover.

DO NOT SIMPLY FAIL TO TURN UP FOR YOUR TURN WITHOUT ARRANGING A REPLACEMENT.


Click on the link below for a useful guide on what to do when it is your turn on the refreshment rota.

Guidelines for Refreshment Duties


Day Date Time Club Rinks Names

Sun

16/04/2017

14:30

Keynsham

5

John Foley, Josie & Colin Smith, Sonia Wall

Tue

25/04/2017

14:00

Kingswood & Hanham

5

Ann Martin, Cedric Fletcher & Bill Ayliffe

Sat

29/04/2017

14:30

Page Park

5

Irene & Dave Cole, Alan Cook

Sun

14/05/2017

14:30

Kingwood & Hanham

5

Fay & Greg Marsh, Paul Foley

Wed

17/05/2017

14:30

Yate & District

5

Jan & Bill Brookshaw, Bob White

Wed

24/05/2017

14:30

Victoria Park

5/6

Ken & Avis Willcox, Jane & Gary Warburton

Wed

07/06/2017

14:30

Cotswold Triples

5

Colin & Maureen Whittle, Ann Nash

Sat

10/06/2017


Gloucester deaf event



Tue

13/06/2017

14:00

Knowle

5

Bernard & Julie Ferris, Mike Hazell

Wed

14/06/2017

14:30

Bristol Arrows

4

Jane & Colin Dark, Michael Warren

Sat

24/06/2017

14:30

G.B.Britton

5

Ann & John Sedman, Alan Smith

Sun

25/06/2017

14:30

Henleaze

4

Rita & Ken Maynard, Graham Godfrey

Sat

01/07/2017

14:30

Canford

5

Denise Rydon, Val Knowles, Terry Clash

Sat

08/07/2017

14:30

Bristol omnibus

4

Janet Baker, Richard Brooks, Stuart James

Sun

09/07/2017

14:30

Avonmouth

5

Eileen & Roger Ferguson, Maurice Batson

Tue

11/07/2017

14:30

St Andrew's & Kildare

3

Josie & Colin Smith, Sonia Wall

Sun

16/07/2017

14:30

Willmott Park

4

John & Julia Philpotts, Heather Featherston

Sun

23/07/2017


Eng.visually impaired


Val Knowles, Denise Rydon, John Foley

Wed

26/07/2017

14:30

City & Port of Bristol

4

Debbie & Martin Howell, Ken Jones

Sat

29/07/2017

14:30

Victoria Park

5/6

Maurice Fagan, Roy Hale, Ann Martin, Chris Everett

Sun

30/07/2017

14:30

Purnells

4

John Finch, Henry Skuse, John Edgar

Wed

02/08/2017

14:30

Olveston & District

4

Susan Waller, Rodney Spratt, Dave Willmott

Sat

05/08/2017

14:30

Eastvillians

4

Gary & Jane Warburton, Alan Ollis

Wed

09/08/2017

14:30

Page Park

5

Alan Gill, Richard Brooks, Barry Coombes, Graham Ford

Sat

12/08/2017

14:30

Whitehall

4/5

Kath & Andrew Evans, Avis Wilcox

Wed

16/08/2017

14:30

Severn Vale

5

Rita & Ken Maynard, Janet Baker

Sun

20/08/2017

14:30

Ardagh

5

Julie & Bernard Ferris, Dave Quick

Wed

30/08/2017

14:30

Knowle

5

Fay & Greg Marsh, Stuart James

Sat

02/09/2017

14:30

Whitehall

4/5

Ann Boaden, Dave Wilmott, Michael Parsons

Mon

04/09/2017

14:00

Probus

5/6

Jan & Bill Brookshaw, Mike Hazell

Wed

06/09/2017

14:30

Bradley Stoke

5

Ann Boaden, Maurice Batson, Margaret Taylor

Sat

16/09/2017

14:30

St Andrew's & Kildare

4

Maureen & Colin Whittle & Ann Nash

Thu

21/09/2017

14:00

G.B.Britton Ladies

3

Irene & Dave Cole, Mike Cole

Sun

24/09/2017

14:30

Olveston & District

5/6

Debbie & Martin Howell, Julia & John Philpotts

Sat

30/09/2017

14:30

Greenbank

5

Kath & Andrew Evans, Alan Cook

Sun

01/10/2017

14:30

Bradley Stoke

5

Maurice Fagan, Chris Everett, Alan Smith